OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Díky častému koncertování je jméno IAMX tuzemskému posluchači velice dobře známo. Pokud jste se s ním ještě nesetkali, pak vězte, že se jedná o sólový projekt Chrise Cornera (SNEAKER PIMPS), který také na sebe prostřednictvím své image sex idolu strhává při živých vystoupeních veškerou pozornost. Nebylo by však fér tvrdit, že za popularitou IAMX stojí pouze Cornerova obliba u náctiletých fanynek, důvodů k poslechu je více. Ať už se to týká charismatu, jímž frontman disponuje, jeho expresivního vokálu či – a to především - jednotlivých kompozic, jimiž se prostřednictvím IAMX prezentuje. Ve své sólové podobě se Corner věnuje produkci elektronické muziky s občasným nádechem rocku a osmdesátkového popu, přičemž ponejvíce zní tak trochu jako mix PLACEBO, DEPECHE MODE a APOPTYGMA BERZERK (toto přirovnání slouží jen jako vzdálená představa toho, co se na desce děje, takže jej prosím berte s rezervou). Prvně zmíněné připomíná svou charakteristickou barvou hlasu, jenž se tomu Molkovu trochu přibližuje, druhé pak vypiplaností a precizností provedení jednotlivých skladeb, a ty třetí pak zejména jejich nábojem
Na první poslech je „Kingdom Of Welcome Addiction“ poměrně nevýrazné. Jaká to změna oproti předešlým „Kiss + Swallow“ a zejména „The Alternative“, která výraznými songy jenom oplývala a hned od počátku uchvátila posluchače svou naléhavostí. Přiznám se, že nebýt fanouškem předešlých desek, zaslechnuv náhodně některou ze skladeb z desky aktuální, asi bych se po jejím autorovi příliš nepídil. Další dojem je však už jiný – „Kingdom Of Welcome Addiction“ není špatné, je prostě jenom odlišné - klidnější, mírnější, jemnější... Nedisponuje sice tak tutovými hitovkami, jakými byly např. „President“, „The Alternative“ či "Spit It Out". ale i tak obsahuje zajímavé skladby, které se do hlavy vtloukají pomalu a postupně. Přesto se nemohu zbavit dojmu, že některé z nich působí jako slabší odvar věcí dřívějších...
I tak je ale „Kingdom Of Welcome Addiction“ příjemné album. Pravda, ne tolik zábavné jako dvě předešlé desky, ale až na občasné dolování z minulosti mu není nutné zbytečně něco vytýkat. Corner na desce nabízí kusy melodické, kusy výrazně taneční, kusy hypnoticky ubíjející i jemné elektronické balady, přičemž na pozadí dusavé rytmiky a syntezátorových zvuků se tyčí jeho ostře řezaný vokál, jenž baví i láká. Pokud jste fanoušky mainstreamověji laděné elektroniky, může potěšit i vás.
Třetí deska IAMX sice není natolik silná jako dvě předešlé, ale ani tak by neměli být Cornerovi fanoušci zrovna zklamáni.
7 / 10
1. Nature Of Inviting
2. Kingdom Of Welcome Addiction
3. Tear Garden
4. My Secret Friend
5. An I For An I
6. I Am Terrified
7. Think Of England
8. The Stupid, The Proud
9. You Can Be Happy
10. The Great Shipwreck Of Life
11. Running
Volatile Times (2011)
Kingdom Of Welcome Addiction (2009)
The Alternative (2006)
Kiss + Swallow (2004)
Vydáno: 2009
Vydavatel: 61 Seconds Records
Stopáž: 48:31
Produkce: Chris Corner
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.